SCREAMING EAGLE & SPOL

seznam degustovaných vín

Bond Pluribus 2004, Pluribus

Cabernet Sauvignon Madrona Ranch 1995, Abreau

Dominus 1994, Dominus

Colgin Cellars IX 2006, Colgin Cellars

Hillside Select Cabernet Sauvignon 2002, Shafer Vineyards

Cabernet Sauvignon 1997, Screaming Eagle

zhodnocení degustace

Zcela výjimečná degustace, na které jsme měli unikátní možnost porovnat nejdražší kalifornský Cabernet Sauvignon Screaming Eagle ve vynikajícím ročníku 1997 (zíslalo v něm 100 b RP) s dalšími mimořádnými cabernetovými víny z Napa Valley. Všechna vína měla hodnocení 95 b RP a vyšší, tři vína měla 100 b. Do degistace jsme ještě dodatečně zařadili Opus One ze slabšího ročníku 1998 a Monte Bello 2008 z vinařství Ridge. Byli jsme velmi zvědaví, zda Screaming Eagle skutečně bude z této řady něčím vybočovat.

Prvním vínem byl Bond Pluribus 2004, mohutné a strukturované víno, plné ovoce a vanilky, typická ukázka kalifornského stylu Cabernetu. Následoval CS z vinařství Abreau z ročníku 1995. Šlo o jediné víno, které mělo již znatelné terciární tóny a myslím si, že mylo již za svým vrcholem. Nicméně také nádherný zážitek. Dominus 1994 se svým stylem hodně vymykal, jde o trochu více evropský styl Cabernetu (majitelem je rodina Moueix, které patří Petrus). Velmi elegantní víno, těžko srovnatelné s ostatními Cabernety z Napa. Colgin Cellars IX 2006 byl úžasný zážitek, nesmírně ovocné víno, dlouhé a elegantní. Celkově skončilo na čtvrtém místě. Následoval Hillside Select Cabernet Sauvignon 2002 z vinařství Shafer Vineyards. Nejmohutnější víno degustace s neskutečnou délkou. Opravdová nádhera a třetí místo. Následoval očekávaný Screaming Eagle 1997 - delikátní ovoce a mnoho koření. Velice jemné terciární tóny, nekonečné. K tomu navíc velmi elegance, kterou se od ostatních vín opravdu výrazně odlišoval.

Pak byly dvě dodatečná vína - Opus One jednak doplatil na horší ročník 98 i na svůj také trochu evropský styl. Pro mne šlo o nejslabší víno degustace a myslím si, že do této nejvyšší kalifornské ligy nepatří. Zato Ridge monte Bello 2008 opravdu překvapilo. Víno ve vynikající kondici bez jakýchkoli terciárních tónů, jemné, sametové, ovocné a nekonečné. Zasloužené druhé místo v degustaci.

Závěrem je potřeba zmínit, že Screaming Eagle je opravdu zaslouženě největší kalifornskou legendou, má od všeho trochu a ničeho moc a k tomu hodně elegance. Díky této komplexnosti jednoznačně vybočuje. 

foto
datum konání
29. 4. 2024
čas
18:00
délka
3 h
Místo konání
Obchod vínem Dušní
Dušní 1, Praha 1 - Staré Město
kapacita osob:
8
cena na osobu
40 000,- Kč
Nový termín odložené akce
© Rare Wine 2024 / all rights reserved
Design, koncepce, výroba: HMS design

Prohlašuji, že jsem starší 18-ti let a jsem si vědom, že tyto stránky obsahují informace o alkoholických nápojích.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.